Нереальна реальність Кривого Рогу:підсумки туристичної виставки очима газети Червоний гірник

1

 12 13 28 02 2019

Ярмарок екскурсій

Нереальна реальність Кривого Рогу

 До Міжнародного дня екскурсовода, за підтримки міського голови Ю.Г Вілкула, у торговельному комплексі «Терра» на другій туристичній виставці «Ярмарок екскурсій» представляли туристичні можливості Кривого Рогу.

Даний захід був організований управлінням економіки виконкому Криворізької міської ради та комунальним підприємством " Інститут розвитку міста Кривого Рогу".

Кривий Ріг – унікальне місто. І щоб орієнтуватися у місті довжиною в життя, навіть криворіжцям за потреби доводиться користуватися картою. Інститут розвитку міста розробив та видав першу в історії Кривого Рогу туристичну карту нашого міста. На ній відображено найбільш популярні туристичні об’єкти й туристичну інфраструктуру: готелі, заклади харчування, місця відпочинку, залізничні вокзали... Рушаємо ярмарком разом з картою, на котрій робитимемо позначки усіх цікавинок, які захочемо відвідати.

Розпочинаємо з міського історико-краєзнавчого музею. На туристичній виставці його працівники Олександр Мельник та Ірина Стеблина представили експонати індустріальної спадщини: перфоратор 50-х років, котрий випускав колишній завод «Комуніст», шахтарську каску 50-60-х років разом з акумулятором, так звану лампу Вольфа, якою користувалися для освітлення в шахтах ще у довоєнні роки, акумуляторну лампу, котра була незамінною під час видобутку руди в 50-60-і роки, каску сталевара, розповсюджену ще до недавніх часів. Усього й не перелічити. Кожен відвідувач мав нагоду доторкнутися до шматочка нашої історії та зробити фото на згадку.

Краєзнавець Ігор Рукавіцин презентував на ярмарку галерею «Культурна Альтернатива». З’явилася вона нещодавно, ініціатором її створення стала громадська організація «Клуб шанувальників старовини». Галерея знаходиться в історичній частині міста, неподалік від історико-краєзнавчого музею та міського виставочного залу. Вона має два експозиційні зали в класичному і сучасному стилях, обладнаних професійним освітленням та системою прихованого підвісу, що дозволяє швидко трансформувати простір. На відвідувачів чекають постійно діючі й тематичні виставки, презентації, культурні заходи, арт-проекти.

Поціновувачів фотомистецтва порадувала виставка фотоальбомів від міської бібліотеки для дорослих. Перегортаючи сторінки раритетних і сучасних видань, помічаємо, як змінюється наше місто. Завідувач бібліотеки Валентина Косих впевнена, що центральна бібліотека цікава не лише як інформаційний та культурний центр, а ще й як туристичний об’єкт. Адже вона розташована в будівлі, спроектованій відомим криворізьким архітектором Василем Суманєєвим. У класичній архітектурній будівлі, побудованій усередині минулого століття і реконструйованій минулоріч, вдалося об’єднати елементи старовини та сучасний стиль. Турист чи користувач, який відвідує бібліотеку, може отримати інформацію про історію, визначні місця, екскурсії та ознайомитися з краєзнавчою літературою.

Факультет географії, туризму та історії Криворізького державного педагогічного університету підготував колекцію гірських порід, зібраних на Криворіжжі. Якісь із них можна знайти просто під ногами, якщо бути уважними, інші добувають у кар’єрах чи шахтах.

– На перший погляд – це звичайні камінці, але вони складають основу нашого Кривбасу, – розповідає геолог Ольга Калініченко. – Вони відрізняються за віком. Це і найдавніші архейські  амфіболіти, і метаконгломерати та метапіщаники скелеватської свити, сланці та залізисті кварцити  саксаганської свити, яка є основною рудоносною товщею Кривбасу. Район у нас унікальний. Тут простягається український кристалічний щит, тому на поверхню виходять дуже давні кристалічні породи, перекриті маленькою товщею осадочних утворень поліогену й неогену. Причому зустрічаються відслонення, завдяки яким можна побачити ці породи на поверхні землі. Досліджуючи каміння, можна відтворити історію розвитку і дізнатися, що було тут навіть мільярд років тому.

Гірські породи вивчили, тепер можна ними і помалювати. Ні, це не жарт. Але для цього потрібно добре потрудитися – добути кольоровий мінеральний пігмент. Цей процес багатоступеневий. Спочатку треба знайти відслонення породи (наприклад, у кар’єрах) чи породу на відвалах. До речі, зелені та сині кольори трапляються рідко. Але Кривому Рогу з цим пощастило. Ці кольори дає селадоніт, який зустрічається у нас лише на Інгульці. Обраний камінь потрібно подробити й перетерти певним способом залежно від породи.

– Криворізький басейн славиться своєю залізною рудою. А як відомо, залізо є сильним барвником, тому наші кар’єри вирізняються різноманіттям барв. Виявленням мінеральних пігментів зацікавився давно, вивчаю їх два десятки років, – пояснює науковий співробітник кафедри геології Криворізького національного університету Максим Мумряк. – Розповсюджуємо цей матеріал серед художників. Спочатку мінеральними пігментами малювали давні люди у печерах. А потім займалися іконописці, які і зараз використовують цей матеріал під час написання ікон. Ці пігменти (на відміну від штучних фарб) стійкі до атмосферних впливів.

Порівнюючи аерофотозйомку шламового цеху і прилеглих територій Південного гірничо-збагачувального комбінату, зроблену у травні 1975 року, з сучасним виглядом кар’єру експерт музею трудової слави підприємства Євген Бондар представив, як змінювався кар’єр і що зараз він справді має форму серця. На локації презентували робочий мініатюрний шаровий млин, котрий використовують для подрібнення руди, розмальовані в етностилі каски, зразки залізної руди. І це тільки верхівка айсберга. Більше експонатів можна побачити у музеї.

Маленькі, кругленькі, схожі на цукерки, але абсолютно не їстівні. На локації Центру кар’єри Метінвест особливою популярністю користувалися окатиші – своєрідний напівфабрикат у виробництві заліза. Посмакувати не можна, а як сувенір вони просто неймовірні! Вміст заліза у представленій продукції сягає 65%. А ще в руках можна було потримати маленькі модельки автогрейдера, «БілАЗа» та екскаватора.

– Обпалені залізорудні окатиші мають високу міцність та ідеально підходять для транспортування на великі відстані до металургійних комбінатів, де вони переробляються в доменних печах або установках недоменного отримання заліза, – розповіла менеджер Центру кар’єри Метінвест Катерина Дашук. – Наші екскурсії розпочинаються з відвідування музею підприємства, де знайомлять з історією, рекордами, фотографіями. А потім уже сама поїздка на кар’єр.

Завідуючий музеєм історії ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» Наталя Ренькас розповіла, що екскурсійна діяльність підприємства охоплює музей історії, музей гірничої техніки під відкритим небом, проект «Мої батьки працюють на «АрселорМіттал» та проекти екскурсій для юних і дорослих городян, гостей міста. Розроблено такі маршрути: гірничий департамент – кар’єр та гірничотранспортний цех; шахтоуправління; коксохімічне виробництво – коксові батареї №5 та №6; прокатне виробництво – прокатний стан і вальцетокарний цех.

Дізналися про видобуток, тепер рушаємо до ковальської майстерні «Артіні», де працюють із залізом. Екскурсовод Валентина Серьогіна представляє відвідувачам готові роботи, розміщені у двох виставочних залах. Далі вони проходять у справжню кузню, де талановитий майстер показує, як зі звичайного шматочка металу виникає готова підкова. Коваль не лише демонструє весь цей процес, але й залучає екскурсантів до створення виробу.

Скелелазіння як вид криворізького туризму пропонує громадська організація «Скелелази Кривого Рогу». Її очільник Олег Гринченко стверджує, що будь-яка людина може опанувати скелелазіння. Для цього у місті є такі локації – скелі МОДРу, Мала та Велика Орлинка, Червоний міст у балці Північній Червоній, скеледром «Еверест» на стадіоні «Металург». Працюєш сам із собою, постійно долаючи себе. І, займаючись спортом, пізнаєш рідне місто та Україну.

 Керівник туристичного клубу «Командор» Григорій Курочкін упевнений, що криворіжцям до смаку буде науковий туризм. Разом з науковцем певної галузі група туристів виїжджає на локації для досліджень. Розроблено три наукові експедиції: орнітологічну – для вивчення  птахів нашого краю, пелеонтологічну, на котрій можна знайти навіть зуби доісторичних акул та залишки древніх молюсків, мінералогічну – для знайомства з мінералами та гірськими породами – природними скарбами Кривбасу.

Як зробити науку захопливою мандрівкою, знає директор музею цікавої науки «Знаніум» Влада Дорога. На екскурсії можна доторкнутися до експонатів, погратися з ними та зрозуміти суть фізичних явищ не через формули, а на практиці. Наприклад, виміряти своє біополе чи торкнутися блискавки, куль маятника Ньютона, тисячі гвіздків, на котрих і посидіти не страшно. Усього в музеї близько 50 різних експонатів.

Багато глядачів зібралося у відеозоні на презентації екскурсій від туристичних агенцій «Кривбастур», «Криворізький меридіан», «Красінтур», клубу активного відпочинку «Педалі-Сандалі».

На локації «Кривий Ріг туристичний», вдягнувши спеціальні окуляри, можна здійснити віртуальну подорож до основних виробництв міста і побачити у форматі віртуальної реальності (VR360) коксохімічне виробництво, процеси виготовлення сталевого дроту та виробництва сталі, видобуток залізної руди закритим і відкритим способами.

Окрасою туристичної виставки стали малюнки Інгулецького кар’єру авторства юних учасників художнього пленеру «Індустріальна палітра», що відбувся минулоріч восени. Неподалік від образотворчих шедеврів влаштували дитячу локацію, де малеча проявляла свої творчі здібності у розфарбовуванні розмальовок промислової тематики і ласувала смаколиками. Та справжній фурор викликав криворізький твістер, створений на основі карти міста і його найбільш упізнаваних пам’яток. До речі, у цю гру навіть дорослі залюбки бавилися.

Були на ярмарку й вікторини туристичної тематики. За правильні відповіді учасники отримували пам’ятні подарунки. А напередодні «Ярмарку екскурсій» у Фейсбуці на сторінці «Кривий Ріг туристичний» відбувся розіграш подарунків. Щасливицями стали Галина Журавель, Світлана Кутінова-Валенкова,  Валентина Галямар. Вони отримали фотоальбом «Яскраві сторінки», карти Кривого Рогу та сувенірну продукцію.

– Живу в районі Ювілейного і, на жаль, далі нього нечасто кудись виїжджаю. Тому почала шукати для себе екскурсії. Натрапила на конкурс і перемогла. Рада, що виграла альбом. Спочатку побачу місто на картинках, а потім і в реальності, – поділилася враженнями Галина Журавель. – Щоб любити місто, його потрібно бачити. Бажаю всім городянам проїхати рідним Кривим Рогом, щоб відкрити для себе його красу очима гостей, а не мешканців.

Гарним подарунком до свята стали безкоштовні екскурсії, організовані Інститутом розвитку міста. Розпочалися вони з відвідування павільйону гірничих машин Криворізького національного університету та 3D галереї міського історико-краєзнавчого музею, а продовжилися на вихідних. Відбулися дві великі автобусні екскурсії – до ландшафтного заказника «Візирка» та на коксохімічне виробництво «АрселорМіттал Кривий Ріг». Також були дві дитячі екскурсії до музею «Знаніум». Під час пішохідних екскурсій криворіжці та гості міста докладно дізналися про КРЕС, історичні пам’ятки Кривого Рогу, відвідали орнітологічну екскурсію, музей авіаційної історії та скансен літаків, вечірню екскурсію проспектом Поштовим та здійснили підйом на Петровський відвал.

– Інститут розвитку міста підібрав для криворіжців найбільш популярні екскурсії різної тематики. Географічно вони проводяться у різних точках міста, щоб було і цікаво, і зручно дістатися місця збору. Екскурсанти можуть як дізнатися про свій район, так і познайомитися з новими місцями. Реєстрація розійшлася дуже швидко. Жителі міста та гості проявили значний інтерес. Тож і в подальшому сподіваємося на великий потік людей на екскурсіях і популяризацію туризму в Кривому Розі, зокрема – індустріального, – поділилася думками начальник відділу промислового туризму Інституту розвитку міста Ольга Крамаренко.

З поїзду – на екскурсії. На вихідні до Кривого Рогу завітали екскурсанти з Києва. І потрапили в гущу туристичних подій.

– Мені близька індустріальна тематика, – говорить Сагот Буднік. – З дитинства люблю техніку, механізми, величезні кар’єри, терикони. Сім років тому був тут на грі. Ще тоді мені сподобалося місто, адже воно виразно індустріальне. Кривий Ріг – одне зі списку міст, котрі ми хотіли відвідати. Давно мали на це плани і ось нарешті втілили їх у життя. Прекрасно, що у Кривому Розі влаштовують такі безкоштовні пізнавальні екскурсії. У столиці цього немає.

– А я виросла в колишньому місті Бежиця. Раніше це був населений пункт, що знаходився навколо Брянського машинобудівного заводу, – долучилася до розмови Анастасія Недоливко. – А зараз це район Брянська. Тож промислові краєвиди – рідні для мене з дитинства. І це улюблена тема для фото. До Кривого Рогу приїхала за крутими знімками та гарними враженнями. Самостійно міста не завжди можна відкрити з першої спроби. Для цього потрібен провідник, тож шукали екскурсії. І знайшли їх чимало. Нам надзвичайно з цим пощастило.

Час на «Ярмарку екскурсій» летить непомітно. Стільки цікавинок знайшли, що й року не вистачить, аби всюди побувати. Але ж нам немає куди поспішати. Маємо час, щоб пізнавати, знову і знову закохуватися у місто довжиною в життя.

Ольга МИЗА. Фото Павла ЛІНСЬКОГО