Перша екскурсія у рамках Програми розвитку промислового туризму у місті Кривому Розі на 2013-2015 роки

12 березня Інститутом розвитку міста було вперше проведено промислову екскурсію для представників Криворізької міської ради.


Екскурсію проводив відомий у місті краєзнавець – Казаков Володимир Леонідович, який нині поєднує свою діяльність у Криворізькому національному університеті та відділі промислового туризму в Інституті розвитку міста.

Об’єктом відвідування стала територія дореволюційного Гданцівського рудника, який в свій час мав стратегічне значення для розвитку металургійної промисловості у регіоні.


Жодного учасника екскурсії не залишили байдужим захоплені розповіді Володимира Леонідовича, який створив атмосферу занурення у далекі часи кінця ХIХ століття.


Першим об’єктом відвідування стали руїни водонапірної вежі Гданцівського чавуноливарного заводу, яка відома своєю унікальною системою відкатки залізної руди з кар’єру до заводу.


Територією рудника в свій час проходила Катерининська залізниця. У цьому місці в 1884 р. був зроблений високий насип, який обривався у бік глибокої долини р.Інгулець до залізничного мосту, збудованого відомим російським мостобудівником М. А. Белелюбським. Під час ВВВ міст було підірвано, але у 1963 р. відновлено і цей напрямок руху потягів є одним з головних на Криворіжжі й донині. 

 

Також екскурсанти оглянули Гданцівське робітниче селище з будівлями в унікальному криворізькому стилі (їх родзинкою є те, що вони повністю збудовані з кварциту як найдешевшого для нашої місцевості матеріалу).


Ще одним об’єктом, що особливо зацікавив відвідувачів, стала водостічна труба, яка являє собою монументальну споруду (фактично тунель), єдину у своєму роді в Кривбасі та Україні. Особливою рисою цієї споруди є те, що на всій Катерининській залізниці це була перша водостічна труба датована 1884 р. і викладена не з граніту, як решта в регіоні, а з бутового кварциту. Вхідні арки інкрустовані пиляними блоками черепашнику і мають форму розчахнутих воріт зі стінками.


Останнім об’єктом відвідування стали Північний та Південний кар’єри, які мають глибину понад 40 м. Казаков В.Л. розкрив історію старовинного Гданцівського рудника через призму яскравого та неповторного прикладу розвитку гірничої справи на Криворіжжі.

 

Єдине, що засмутило екскурсантів - це стихійні смітники, які не лише псують вигляд пам’яток, а й примушують замислитися над рівнем екологічної культури нашого населення та готовністю гідно приймати туристів.


Всі учасники екскурсії переконалися в тому, що в нашому місті є безліч невідомих, однак дуже цікавих як своєю історією, так і архітектурою пам’яток, вартих уваги та збереження.  


Сподіваємося, що ця екскурсія стане першою ластівкою в організації масштабних туристичних маршрутів до промислових об’єктів міста, що забезпечить створення нового якісного іміджу Кривого Рогу як центру промислового туризму.