Як залучати інвестиції? Як супроводжувати інвестора? Як створити індустріальний парк? Про це і не тільки дізналися представники міськвиконкому та Інституту розвитку міста на тренінговому курсі.

18-19 квітня 2013 року у рамках демонстраційного проекту «Маркетингова стратегія міста Кривого Рогу та інструменти її впровадження» відбувся тренінг «Практичні аспекти залучення інвестицій і супровід інвестиційних проектів». Учасниками заходу, який проходив у приміщенні Торгово-промислової палати, були представники структурних підрозділів міськвиконкому та Інституту розвитку міста.

Навчання проводили Олександр Осовець (директор ДБУ «Рівненський регіональний центр з інвестицій та розвитку») та Олександр Мулик (менеджер проектів ГО «Рівненська агенція регіонального розвитку»).

Програма тренінгу була дуже насичена та цікава:

- прямі іноземні інвестиції (ПІІ);
- ключові завдання органів державної влади щодо залучення ПІІ;
- аналіз і планування діяльності по залученню ПІІ;
- процес створення промислової нерухомості: індустріальні парки, промислові зони, майнові комплекси;
- основні принципи і методи маркетингу регіону;
- просування інвестиційних можливостей міста на рівні україни та зарубіжжя;
- цільовий пошук інвесторів, обслуговування інвесторів та після інвестиційний супровід на прикладах реалізованих інвестиційних проектів.

Не зважаючи на досить складну і обширну тематику тренінгу, тренерам вдалося охопити всі аспекти ефективного залучення інвестицій, починаючи з огляду національного законодавства, підготовкою якісної інвестиційної пропозиції, і закінчуючи безпосереднім супроводом інвестора в реалізації проекту. Дуже цінною була інформація щодо реального стану залучення інвестицій у світі та Україні, а також історії реалізації інвестиційних проектів. 

Тренінг проходив у доброзичливій атмосфері, інформацію доносили «живою» мовою, переважно у формі діалогу, учасники мали можливість отримати вичерпні відповіді на всі актуальні питання.

Особлива цінність такого навчання - у можливості озброїтись помилками та історіями успіху у сфері залучення інвестицій, вибудувати свій алгоритм ефективних дій та оминути небезпечні моменти. Для представників Інституту розвитку міста та міськвиконкому - це поштовх до внесення коректив у своїй діяльності, освоєння нових підходів до вирішення проблеми залучення інвестицій у місто та використання найбільш вивірених і раціональних інструментів у цій справі.    

Залучити інвестора – це розв’язати  рівняння з багатьма невідомими, кожна з яких має значення: і вибір ділянки, і проходження дозвільних процедур, і взаємодія з громадою, і навіть стиль одягу на переговорах з інвестором.

Ні для кого не секрет, що в реаліях сучасної економіки інвестиції відіграють дуже важливу роль, навіть інколи вирішальну. Інвестиції для Кривого Рогу –  запорука сталого економічного розвитку, адже це створення нових робочих місць, збільшення надходжень у місцевий бюджет та покращення загальної ситуації у місті. Проведення таких тренінгів - перший крок назустріч інвестору, початок роботи у перспективному і необхідному секторі діяльності.

Про особисті враження від заходу:

Кістюк Аріна Віталіївна, спеціаліст I категорії відділу договірних відносин та ринку земель управління земельних ресурсів виконкому міськради: «Як спеціалісту вищезгаданого управління мені дуже сподобалась доповідь Олександра Осовця та Олександра Мулика щодо детального пояснення усіх питань у галузі залучення прямих іноземних інвестицій у земельній сфері відносин. Їх досвід допоможе уникати тих складних ситуацій, які з’являються під час оформлення документів»;

Юшкова Валентина, головний спеціаліст управління культури і туризму виконкому міськради: «Програма тренінгового курсу була цікавою та насиченою. Отримала поняття про базові завдання органів державної влади щодо залучення інвестицій. Атмосфера під час тренінгу доброзичлива, дружня, спонукає до співбесіди»;

Гаврилова О.М., головний спеціаліст управління екології виконкому міськради: «Тренінг дав змогу отримати позитивний досвід залучення інвесторів, прослідкувати новий підхід у цьому напрямку»;

Єфименко Наталія, КП «Інститут розвитку міста»: «У першу чергу хочу висловити щиру вдячність тренерам, які проводили навчання. Великий практичний досвід, який було висвітлено на тренінгу, дає змогу всім учасникам спрямувати свої зусилля у правильному напрямку у сфері залучення інвестицій.

За результатами тренінгу зрозуміло, що робота по залученню інвесторів має бути системною; не має сенсу надсилати усім підряд листи про співпрацю без конкретних попозицій. Роботу потрібно починати з підготовки земельних ділянок та формування бази даних, в тому числі «грінфілд» і «браунфілд». Дуже важливим було висвітлення тренерами питанням так званої «специфіки» роботи певних служб, підрозділів тощо в Україні, які чинять перешкоди  входженню інвестора, затримуючи процес отримання дозвільних та інших документів.

Значний час передбачено на створення індустріальних парків, що є актуальним для роботи нашого підприємства.

Вважаю, що участь у тренінгу була дуже важливою і дала змогу отримати відповіді на певні питання та використати цей досвід у своїй подальшій діяльності.»

Лоєвька Олена, КП «Інститут розвитку міста»: «Тренінг був досить інформативним. Отримана змістовна інформація та практичні рекомендації щодо залучення та супроводу іноземних інвесторів для нашого міста.

Корисним було ознайомитися з 14-ти річним досвідом успішної реалізації інвестиційних проектів та отримати поради щодо узгодження спірних моментів у діяльності, спрямованій на залучення інвестицій.

Особливо цінними були поради та рекомендації щодо пошуку інвесторів, економії часу та раціонального використання цільових коштів.

Тренерами були надані важливі поради щодо специфіки роботи з іноземними інвесторами, особливостей їх менталітету та ділового етикету, що необхідно враховувати під час проведення переговорів.

Інформація тренінгу була викладена «живою» мовою, цікаво, доступно, логічно та послідовно».

Ясько Іляна, КП «Інститут розвитку міста»: «Основною метою діяльності в рамках програми «Міжнародна діяльність» є залучення інвестицій для сприяння соціально-економічному розвитку регіону та міста.

Тренінг був корисним саме з точки зору практичних аспектів діяльності із залучення інвестицій, а саме: приклади реалізованих проектів, особливості проходження дозвільних процедур, реєстрації та діяльності іноземних компаній, організація супроводу інвестора, «підводні» камені та інші аспекти, які необхідно враховувати.

Цікавим виявився досвід організації діяльності спеціалізованої установи із залучення інвестицій, формування команди менеджерів, організація комунікації зі спорідненими організаціями інших регіонів, а також на обласному та національному рівнях.

Вважаю, що даний тренінг буде мати позитивний вплив як безпосередньо на діяльність нашої установи, так і на діяльність структурних підрозділів міськвиконкому,оскільки залучення інвестицій в умовах сучасної кон’юнктури економіки є дуже важливим для розвитку міста. Інформація була корисною та якісно викладеною. Сподіваюсь на співпрацю з тренерами в майбутньому та реалізацію отриманих знань».

З програмою тренінгового курсу можна ознайомитися тут