Працівники відділу промислового туризму вивчають можливості організації екскурсійних маршрутів на шахті «Ювілейна»

20 червня 2013 року працівники відділу промислового туризму КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу» Пацюк Вікторія Сергіївна та Казаков Володимир Леонідович відвідали шахту «Ювілейна» ПАТ «ЕВРАЗ Суха Балка» в рамках запланованого робочого візиту. Метою відвідування стало вивчення умов планування туристичних маршрутів та проведення екскурсій на шахті.

Експедиція була люб’язно підготовлена та проведена під керівництвом Чередніченка Федора Григоровича, начальника технічного відділу. В експедиції також взяли участь Науменко Аліна Сергіївна, спеціаліст відділу соціального забезпечення і соціальної політики рудника, Іванченко Віталій Сергійович, в.о. інженера з охорони праці шахти «Ювілейна».

Під час екскурсії були обстежені об’єкти шахти, які потенційно можуть стати основними об’єктами показу для туристів: навчальний кабінет з охорони праці, шахтарський медпункт, приміщення адміністративно-побутового комплексу (переодягальня, душова, пункт видачі акумуляторних ліхтарів та рятівників), пішохідна перехідна галерея до стволу шахти. Проте найбільш цікавими місцями в шахті безумовно стали – ствол шахти «Ювілейна», двоповерхова кліть, на якій відбувся спуск на робочій горизонт -1260 м та різноманітні підземні об’єкти.

Підземелля шахти довгі (до 4-х кілометрів завдовжки), широкі, просторі і цілком безпечні, так як тут збудовані бетонні доріжки, горизонт збудований за всіма вимогами техніки безпеки праці, з міцним кріпленням стель і стінок. Перехід по горизонту готовий для безпечних подорожей туристів.

Під час екскурсії було продемонстровано технологію скреперного відвантаження залізної руди від добувної камери, роботу скреперної лебідки на підповерсі. Підйом на нього відбувся дуже цікавим для туриста способом – лазінням драбиною вгору по гезенку (вертикальному колодязю). Огляд супроводжувався розповіддю про роботу шахти, бригадних змін, шахтарів, техніки тощо.

Мандруючи по шахті робоча група мала змогу побачити рухливу техніку – електро- та тепловози з причепленими вагонетками, які завантажені щойно видобутою залізною рудою. Також були показані: підземна діагностична лабораторія, ділянка опрокиду вагонеток та пересипання руди до скипів для подальшої подачі її на поверхню, ділянка по ремонту рухливого складу.

Однак екскурсія не завершилася відвідуванням лише підземної частини шахти. Після виходу на поверхню група на невеликому ліфту, який вміщує до 10 осіб, піднялась на понад 100-метрову висоту даху копра шахти. На копрі шахти було оцінено перспективи огляду навколишніх краєвидів міста Кривого Рогу за всіма сторонами світу. Місце відвідування виявилось абсолютно безпечним для майбутніх туристів. Були висловлені ідеї розміщення невеликого кафе на даху копра шахти. Також були оглянуті індустріальні об’єкти промислового майданчику шахти.

У майбутньому органічним елементом завершення екскурсій обов’язково повинні стати зворотне переодягання туристів, прийняття душу або сауни, обід в робітничій їдальні. Слід відзначити, що учасники робочої групи були екіпіровані в оновлений робочий спецодяг, який відповідає сучасним міжнародним нормам.

Головним результатом роботи стало визначення проекту 3-х варіантів екскурсійних маршрутів на шахту. Їх розробкою і займуться спільно з працівниками шахти спеціалісти відділу промислового туризму.