7-8 листопада у Кривому Розі пройшов перший в Україні Міжнародний науково-практичний форум «Індустріальний туризм: реалії та перспективи»

Захід зібрав провідних науковців в галузі промислового туризму в Україні та Росії (Любіцева Ольга Олександрівна, завідувач кафедри краєзнавства та туризму Київського національного університету ім. Т. Шевченка; Новіков Володимир Семенович, професор Міжнародної туристичної академії (м. Москва, Росія); Афанасьєв Олег Євгенович, доцент кафедри фізичної та економічної географії Дніпропетровського національного університету ім. О.Гончара, доктор географічних наук), представників влади та Інституту розвитку міста.


«Сьогодні ми є свідками історичної події у нашому місті, області та Україні. Останнім часом світові тенденції вказують на активний розвиток індустріального туризму та його перспективність, і проведення форуму даної тематики – крок на шляху розвитку даної галузі у Кривому Розі та регіоні» - такими словами відкрив Форум заступник міського голови Олександр Світличний.

Форум передбачав огляд теоретичних та практичних аспектів індустріального туризму. В конференц-залі Криворізького національного університету науковці презентували доповіді щодо розвитку індустріального туризму у світі та в Україні, класифікації індустріального туризму, його форми та види. Особливу увагу приділили ролі працюючих підприємств, техногенних ландшафтів та індустріальної спадщини у становленні цього виду туризму на сучасному етапі формування внутрішнього туристичного ринку.  

Другий крок в алгоритмі проведення форуму – участь в екскурсіях промисловими об’єктами міста, під час яких учасники заходу на власні очі побачили практичну реалізацію екскурсійних маршрутів на ПАТ «АрселорМіттал Стіл Кривий Ріг». На підприємстві екскурсанти ознайомились із роботою доменною печі №8, цехом безперервного лиття заготовок, а також відвідали музей. Екскурсоводом по підприємству виступила Ренькас Наталія – спеціаліст відділу по роботі з трудовим колективом та зв’язками з громадськістю Департаменту персоналу.

На другий день екскурсанти відвідали шахту «Родіна» ПАТ "Криворізький залізорудний комбінат". Даний маршрут передбачав елементи виробничої анімації – інструктаж з техніки безпеки, медичний контроль, переодягання у спецформу шахтаря. Кульмінацією екскурсії став спуск в кліті по стволу шахти на глибину горизонту -1315м, де йде видобуток залізної руди. Перевезення екскурсантів по підземеллю шахти проводилося у вагончиках електропотягу. Далі пішою ходою туристична група по нахиленому стволу спустилася під горизонт -1345м, де відвідувачам була продемонстрована прохідницька техніка, а також інструменти буріння, кріплення стель,технологія відкачування шахтних вод. Останнім об’єктом стала дільниця опрокиду та підземного медпункту. Після виходу з підземелля господарі шахти нагодували екскурсантів смачним обідом.

Після відвідування шахти учасники Форуму ознайомилися з діючою у місті оглядовою екскурсією по Кривому Рогу,  кінцевою точкою якої стало провалля шахти ім.Орджонікідзе ПАТ «Центральний гірничо-збагачувальний комбінат».

Останній крок Форуму був присвячений обговоренню реалізації індустріального туризму на практиці. Особливо цікавою була доповідь представників дніпропетровського підприємства Інтерпайп Сталь, яке є прикладом успішного металургійного підприємства, що регулярно організовує оглядові екскурсії по своєму підприємству.

Учасники форуму підкреслили високий рівень підготовки та організації форуму, зазначили про необхідність продовження подібних заходів у регулярному режимі, так як промисловий туризм дійсно є найбільш перспективним напрямком туристичної діяльності у промислових регіонах України і, зокрема, у Кривому Розі.

Відгуки учасників Форуму та гостей:

Заступник обласного голови Безуглий Дмитро: «Тема Форуму - дуже актуальна; досвід європейських та західних країн вказує на те, що туризм може виступати однією з головних бюджетоформуючих галузей країни. Наразі наше завдання забезпечити ресурси для просування туристичного продукту на ринок та безпосереднє його просування. Перевага Кривого Рогу в цьому випадку – у великій кількості гірничорудних об’єктів, що можуть представляти значний інтерес для туристів».

Любіцева Ольга Олександрівна, завідувач кафедри краєзнавства та туризму Київського національного університету ім. Т. Шевченка: «Мені особливо приємно бути учасником цього Форуму – першого в Україні форуму даної тематики, це великий прорив у формуванні туристичної сфери країни. Кривий Ріг має всі підстави стати полігоном для дестинації промислового туризму України».

Смаль Ігор Вікторович, доцент Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, кандидат географічних наук, доцент: «Вражений рівнем підготовки та організацією Форуму, особливо незабутні спогади залишили екскурсії по промисловим об’єктам міста. Впевнений, що індустріальний туризм України має майбутнє і у Кривому Розі зокрема».