Візит представників «Асоціації міст України» із Автономної республіки Крим задля ознайомлення з досвідом реалізації промислового туризму у Кривому Розі

28-29 листопада до Кривого Рогу з навчальним візитом щодо перейняття досвіду розвитку промислового туризму завітали представники «Асоціації міст України» із Автономної республіки Крим.

Серед гостей були присутні спеціалісти міських рад Феодосії, Красноперекопська, Сімферополя, Інкерману, Євпаторії, що координують розвиток туристичної діяльності у своїх регіонах.

Зустріч відбувалася за участі працівників відділу промислового туризму та місцевого краєзнавця Килимчука Антона Юрійовича.

Візит передбачав ознайомлення з теоретичними аспектами становлення індустріального туризму та його практичною реалізацією у Кривому Розі.

Робоча зустріч відбулася у конференц-залі Криворізького представництва Торгово-промислової палати.

На резонне питання «Навіщо Криму потрібен промисловий туризм?» представники автономії зазначили, що, беззаперечно, ключове значення для Криму має пізнавальний та пляжний туризм, однак дані напрями користуються попитом лише у теплий період року в піковий сезон. В інший період туристичний сплеск відсутній, саме тому й шукають альтернативних напрямів для розвитку туристичної діяльності. Одним із них на теренах півострову може стати промисловий туризм, так як тут наявні значні ресурси для його розвитку, зокрема: покинуті військові бази поблизу Севастополя, геліоустановки у степових районах, виноградники на південному узбережжі, недобудована Кримська АЕС у м. Щолкіне.

Протягом теоретичної частини навчального візиту Вікторія Пацюк презентувала світовий та вітчизняний досвід у становленні промислового туризму, а також основні наробки щодо його впровадження у м. Кривий Ріг. Докладно було розкрито алгоритм діяльності відділу промислового туризму, презентовано сайт промислового туризму та охарактеризовано його структуру. Особливий акцент у своєму виступі доповідач зробила на оцінці проблем та перспектив становлення промислового туризму в місті.

Передумови розвитку промислового туризму у місті Кривому Розі розкрив Казаков В.Л., завідуючий кафедри фізичної географії, краєзнавства та туризму ДВНЗ «КНУ» КПІ. Окрім цього, вчений розповів про індустріально-туристичний потенціал міста та охарактеризував тематичні та комплексні екскурсійні маршрути, розроблені відділом промислового туризму.

Місцевий краєзнавець Килимчук А.Ю. поділився досвідом проведення оглядових екскурсій, охарактеризував принципи розробки екскурсійних маршрутів та підбору туристичних об'єктів.

Після викладення фундаментальних засад розвитку промислового туризму, відбувся обмін думками щодо перспективності становлення даного туристичного напряму як на Криворіжжі, так і в Україні в цілому.

Перший робочий день завершився екскурсією до шахти «Ювілейна» ПАТ «ЄВРАЗ СУХА БАЛКА», де було оглянуто наземну частину шахти, розкрито механізм видобутку залізної руди, а також учасники візиту піднялися на копер на висоту 108 м (до речі, найвищий шахтний копер міста) та помилувалися панорамою міста.

Наступного дня Килимчук Антон провів екскурсію до провалля поблизу шахти Орджонікідзе, північними районами міста, 3D-відеогалерею, разом з учасниками Першого Всеукраїнського Форуму «Інноваційні інструменти місцевого розвитку» представники Криму відвідали кар'єр №2-bis, на завершення увечері відбулася екскурсія центральною частиною міста.

Після проведених екскурсій гості висловили свої враження про місто та думки щодо перспектив розвитку туризму в ньому. Візитери відзначали, що не очікували такого потужного потенціалу для розвитку промислового туризму у Кривому Розі, що проявляється як у розмірах кар'єрів, так і в глибині проваль, у кількості шахт та інших промислових підприємств. Однак, якщо техногенні форми рельєфу можна порівняти з передгірськими ландшафтами Криму, то діючі шахти в Криму відсутні, саме тому найбільше бажання гостей пов'язане з поверненням до Кривого Рогу саме заради можливості спуститись до земних надр.

Гості однозначно підтвердили те, що нашому місту є що демонструвати навіть такій вибагливій у туристичному відношенні кримській публіці.

Тож будемо сподіватись, що фахівці з Криму стануть передвісниками подальшого успішного розвитку промислового туризму.