У Кривому Розі відбувся перший Всеукраїнський Форум «Інноваційні інструменти місцевого розвитку».

28 та 29 листопада 2013 року на першому Всеукраїнському Форумі «Інноваційні інструменти місцевого розвитку» у місті Кривому Розі зібралося близько 70 представників інституцій місцевого розвитку України для конструктивного діалогу щодо аспектів функціонування даних інституцій у нашій країні та обміну досвідом.

 Географія учасників Форуму включала різні регіони країни, а саме: міста Київ, Херсон, Нова Каховка, Тернівка, Нікополь, Львів, Севастополь, Рівне, Першотравенськ, Вінниця, Луганськ, Стаханов, Дніпропетровськ, Ровеньки, Черкаси.

Захід було організовано спільними зусиллями Інституту розвитку міста Кривого Рогу, Криворізької міської ради, ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» (головний партнер Форуму) та Проекту МЕРМ «Місцевий економічний розвиток міст України» (партнер Форуму) .

Окрім фахівців інституцій місцевого розвитку, на Форумі були присутні представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України; Європейського банку реконструкції та розвитку; Асоціації міст України.

Дводенний Форум проходив у форматі пленарних засідань з обговоренням актуальних питань діяльності інституцій місцевого розвитку в Україні, починаючи від алгоритму створення таких організацій, юридичних засад їх функціонування, основних проблем та закінчуючи презентаціями реалізованих проектів та розроблених інвестиційних пропозицій.

Форум було розпочато вітальним словом Олександра Світличного, заступника міського голови, який окреслив ключові завдання Форуму та наголосив на важливості проведення даного заходу:

 «Сьогодні ми є свідками історичної події, адже вперше за весь період функціонування інституцій місцевого розвитку в нашій країні, представники цих організацій зібралися в одному місці - місті Кривому Розі, щоб обмінятися досвідом, обговорити результати діяльності та нагальні проблеми.

Даний Форум – дієвий спосіб для кооперації інституцій місцевого розвитку, що, безумовно, матиме позитивний результат, адже, об'єднуючись, ці організації можуть досягати більш значимих цілей та підвищувати ефективність своєї діяльності...».

 Олександр Кучеренко, директор Проекту МЕРМ, також відзначив значимість проведення Форуму та особливу увагу приділив успіхам нашого міста в рамках Проекту: «Серед 12 міст-партнерів МЕРМ саме у Кривому Розі досягнуто найбільших успіхів: створено Стратегію розвитку міста, яка наразі ефективно впроваджується; розроблено електронну систему моніторингу впровадження Стратегії; проведено кампанію по створенню бренду, результатом якої стало чудове яскраве візуальне зображення «рогу» та символічний слоган. Вірю, що у цього бренду велике майбутнє..»

Довідка:

Проект «МІСЦЕВИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК МІСТ УКРАЇНИ» (далі проект МЕРМ) спрямований на створення сприятливого клімату для економічного розвитку в Україні та зміцнення демократії і має на меті покращити умови та можливості економічного зростання завдяки ефективному врядуванню, яке відповідає інтересам громадян та бізнес-спільноти за активної підтримки з боку центральних органів влади.

Проект МЕРМ реалізується з січня 2010 року до грудня 2014 року Федерацією канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Уряду Канади і надає підтримку у вдосконаленні планування і постачання послуг, що сприяють і підтримують економічне зростання та розвиток в тринадцяти українських містах Львівської та Дніпропетровської областей.

Під час пленарних засідань присутні мали змогу ознайомитися зі здобутками та напрацюваннями вітчизняних та зарубіжних інституцій місцевого розвитку. Так, було презентовано діяльність КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу», що вже другий рік поспіль ефективно функціонує у нашому місті. Директор підприємства, Андрій Нагорний окремо виділив найбільш масштабні та успішні проекти організації – «Промисловий туризм», «Маркетингова стратегія міста Кривого Рогу», «Розвиток велоінфраструктури».

Учасники Форуму з доповіді Ларрі Хайлза, директора Комісії з регіональних можливостей м.Ріджайна, дізналися про досвід функціонування інституції місцевого розвитку у канадському місті. 15-ти річна історія цієї організації розпочалася зі створення ініціативної групи з числа місцевої громади, що вийшли на відкритий діалог з владою, визначили перспективні галузі економіки міста та стали сполучною ланкою між бізнесом, владою та громадою. Організації вдалося перетворити маленьке провінційне містечко на привабливий туристичний осередок та значно покращити якість життя мешканців.

Ларрі Хайлз розкрив певні «секрети успіху» діяльності будь-якої інституції місцевого розвитку: «Всі рішення повинні ґрунтуватися на місцевих знаннях та інтересах членів громади. Процес економічного розвитку починається з макроекономічного огляду в цілому, а потім вже розробляються стратегії, які змінюють хід цієї економіки. Щоб бути справді успішним, необхідно отримати хоча б непряму згоду з боку громади і ваших зацікавлених сторін...»

Серед доповідей представників українських інституцій місцевого розвитку також було чимало «історій успіху» у реаліях складних українських економічних умов:

- «РегіоНет – всеукраїнська мережа фахівців і практиків з регіонального та місцевого розвитку»;

- «Досвід створення інституцій місцевого розвитку у Львові»;

- «Стратегічне планування у місцевому розвитку»;

- «Фінансова сталість Агенцій місцевого розвитку»;

- «Інституції економічного розвитку: практики у житлово-комунальній сфері».

Другий день Форуму був не менш насичений та продуктивний. Фахівці інституцій місцевого розвитку мали змогу презентувати свої інвестиційні проекти/пропозиції та поспілкуватися з представниками Європейського банку реконструкції та розвитку.

Проекти та пропозиції інституцій місцевого розвитку охоплювали різні галузі економіки міст з урахуванням місцевих особливостей (завантажити презентації).

Так, Інститут розвитку міста Кривого Рогу презентував наступні проекти: «Індустріальний парк «Кривбас» та «Промисловий туризм». Нагадаємо, що останній проект наразі впроваджується у життя завдяки прийнятій міськвиконкомом Програмою розвитку промислового туризму на 2013-2015 рр. Головна мета проекту - створення у Кривому Розі осередку промислового туризму країни, налагодження регулярних екскурсій промисловими об'єктами міста для внутрішнього та зовнішнього туриста.

«Індустріальний парк «Кривбас» - інвестиційний проект, що полягає у створенні індустріального парку у місті Кривому Розі на земельній ділянці площею 26,03 га, яка розташована в межах промислового району «Коломійцевський», в східній частині міста, частково в межах Довгинцівського та Жовтневого адміністративних районів. Проект включає детальний опис земельної ділянки з наявними комунікаціями, переліком перспективних функціональних зон парку (логістика, машинобудування, легка промисловість, Hi Tech), поетапним планом реалізації проекту та обґрунтуванням інвестиційної привабливості міста Кривого Рогу.

Рівненська агенція регіонального розвитку запропонувала на розгляд проект створення оптового ринку сільськогосподарської продукції «Шелен», який планується реалізувати згідно кращих світових стандартів. Інвестиційний проект включає усі необхідні розрахунки, бізнес-модель ринку, етапність інвестицій, опис об'єкту. До речі, «Шелен» викликав зацікавленість представників ЄБРР як масштабний та перспективний проект.

До обговорення також були представлені наступні проекти:

- «Інноваційний кластер молодіжного будівництва «РозвитокБуд» (Херсонська організація «Розвиток») ;

- «Створення на території міста центру еннотерапії» (Громадська організація «Агенція регіонального розвитку Таврійського об'єднання територіальних громад»).

Форум став платформою для діалогу потенційних «аплікантів» та «донорів». Ілля Гамалій та Каранда Євгенія, провідні спеціалісти ЄБРР, докладно охарактеризували стратегічні напрямки діяльності Банку в Україні, вимоги до проектів та конкретні особливості проектів, що підтримуються ЄБРР, а також процедуру затвердження проектів.

Можливість такого діалогу для інституцій місцевого розвитку має важливе значення, адже дає їм змогу більш ефективно координувати діяльність у даному напрямку та уникати можливих помилок при розробці проектів.

Довідка: Європейський банк реконструкції та розвитку – міжнародна фінансова організація, що сприяє переходу до ринкової економіки у 35 країнах від Центральної Європи до Центральної Азії

ЄБРР в Україні:

- з 1991 року підписано 327 проектів загальним об'ємом 8,6 млрд євро ( 1 вересня 2013)

- інвестиційний портфель 4.6 млрд. євро (31 жовтня 2013)

- приватний сектор сектор 73%

- кредити 77%, прямі інвестиції 23%

Приємним «бонусом» другого дня Форуму стала екскурсія по місту з оглядом промислових підприємств, зокрема ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг». Екскурсія супроводжувалася елементами анімації , а саме переодяганням у спецодяг задля забезпечення вимог техніки безпеки, що спряло створенню особливої «виробничої» атмосфери.

Завдяки цікавим та захоплюючим розповідям екскурсовода Наталі Ренькас, екскурсанти поринули в історію становлення цього потужного промислового гіганту та мали змогу на власні очі побачити вражаючі об'єкти виробництва – кар'єр ІнГЗК глибиною близько 200м та цех лиття заготовок.

Протягом двох днів Форуму серед учасників заходу активно проходило обговорення ідеї створення мережі інституцій місцевого розвитку як плацдарму для:

- налагодження постійнодіючих та взаємовигідних контактів між інституціями розвитку, не залежно від їх юридичного статусу та форм власності;

- здійснення постійного обміну інформацією щодо нових можливостей, інструментів та механізмів регіонального та місцевого розвитку;

- поширення кращих практик місцевого та регіонального розвитку, зокрема про продукти, створені в межах реалізації проектів міжнародної технічної допомоги та про досвід підготовки та реалізації інвестиційних проектів.

Наразі на сайті Форуму проходить активне обговорення даного питання та розробка Концепції мережі інституцій місцевого розвитку на базі КП «Інститут розвитку міста Кривого Рогу».

Отже, загальна думка організаторів і учасників Форуму щодо результатів заходу: створено платформу для взаємодії та консолідації інституцій місцевого розвитку та визначено найбільш перспективні шляхи місцевого розвитку.

Відгуки учасників Форуму:

Гінкул Андрій, виконавчий директор ГО «Центр реформ та місцевого розвитку»:

«Хочу підкреслити правильність та актуальність ініціативи створення мережі інституцій місцевого розвитку України, адже є нагальна потреба у мережевій співпраці, обміну досвідом реалізованих проектів, типовими рішеннями типових проблем, персональному спілкуванні працівників з різних міст, які по-різному вирішують питання місцевого розвитку. Така співпраця між інституціями місцевого розвитку необхідна саме зараз, коли вже пройшов процес створення та становлення цих організацій і наразі завдання полягає у підвищенні рівня компетенції інституцій місцевого розвитку та їх подальшому розвитку.

Більшість  швидких, простих задач, які стояли перед інституціями місцевого розвитку, там де вони були створені - вже виконані. Але на територіях є потреба у вирішенні більш складних, комплексних завдань розвитку із залученням зовнішніх, не місцевих, експертів. Наприклад, для вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами,  треба готувати проект з фахівцями в різних галузях, подекуди навіть відсутніми в Україні, враховувати досвід інших територій, володіти інформацією про актуальні можливості залучення ресурсів – усе це потребує саме мережевої співпраці.

З іншої сторони, розвиток підприємництва і бізнесу потребує креативних нових підходів, ідей, і тому не можна замикатися в рамках однієї території, треба дивитися на досвід реалізованих проектів в інших територіях, що дасть змогу виявити свої сильні та слабкі сторони.

Щодо організації Форуму, зазначу, що все підготовлено на високому рівні, але варто удосконалювати логістику та більше часу надавати учасникам на підготовку до заходу».

Павло Ярмій, директор ГО «Агенція регіонального розвитку Таврійського об'єднання територіальних громад»:

«Форум перевершив мої сподівання. Приємно, що за одним столом зібралося так багато добре підготовлених професіоналів своєї справи. Формат проведення панельних дискусій був у дуже демократичному стилі, без натяку на командування, кожен мав змогу висловитися, подискутувати. Особисто для себе отримав досить корисну інформацію щодо функціонування інституцій місцевого розвитку в Україні та за кордоном, шляхів та перспектив їх розвитку».

Альона Бабак, директор ТОВ «Інститут місцевого розвитку»:

«Хочу зазначити, що дуже сподобався нещодавно створений логотип міста Кривого Рогу – яскравий та динамічний образ.

Вважаю, що Інститут розвитку міста Кривого Рогу може бути прикладом успішно функціонуючої інституції місцевого розвитку. І форум – чудовий доказ цього твердження, адже захід дуло організовано на дуже високому рівні завдяки команді професіоналів. Вважаю, якщо можете так якісно організовувати такі масштабні заходи, значить так само ефективно і працюєте на місцях».

Володимир Тиминський, експерт, Фонд майбутнього України:

«Форум оцінюю як результативний. Тематика обговорень включала такі важливі та актуальні питання як брендинг, стратегічне планування.

Окремо декілька слів хотілося сказати про Кривий Ріг: потужне промислове місто, пройняте духом пострадянщини. Повсюди бачимо залишки цілої епохи і було б дуже чудово випрацювати ставлення до цієї колоритної спадщини та вигідно використати її. Це справді цікава та перспективна тема».